§ 22
- Władzami naczelnymi Stowarzyszenia są:
- Walne Zebranie Członków
- Zarząd Stowarzyszenia
- Komisja Rewizyjna
- Władzami oddziału Stowarzyszenia są:
- Walne Zebranie Członków Oddziału,
- Zarząd Oddziału
- Komisja Rewizyjna Oddziału
§ 23
- Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia zostaje zastąpione Walnym Zebraniem Delegatów Stowarzyszenia w przypadku, gdy ilość członków zwyczajnych przekroczy liczbę 1000 członków.
- Kadencja Walnego Zebrania Delegatów Stowarzyszenia trwa 10 lat.
- Walne Zebranie Członków Oddziału zostaje zastąpione Walnym Zebraniem Delegatów Oddziału, przypadku, gdy ilość członków zwyczajnych Stowarzyszenia w danym Oddziale przekroczy liczbę 200 członków.
- Kadencja Walnego Zebrania Delegatów Oddziału trwa 10 lat.
- Mandat przysługuje delegatom od momentu wyboru do czasu zakończenia kadencji Walnego Zebrania Delegatów Oddziału lub Walnego Zebrania Delegatów Stowarzyszenia.
- Delegatem może zostać wybrany jedynie członek Stowarzyszenia, będący osobą fizyczną.
- Utrata członkostwa powoduje utratę mandatu.
- Śmierć delegata powoduje wygaśnięcie mandatu.
- W przypadku zajścia zdarzeń wskazanych w ust. 7 i 8 w czasie trwania kadencji Walnego Zebrania Delegatów Oddziału lub Walnego Zebrania Delegatów Stowarzyszenia, uzupełnienie składu organu następuje poprzez kooptację, na podstawie uchwały organu w którego składzie występują braki. Organ powołuje osobę z listy kandydatów na delegatów z kolejno największą ilością głosów oddanych za jej wyborem. W przypadku braku takiej osoby przeprowadza się wybory w celu wyłonienia delegata. Sposób organizacji wyborów określa uchwała Zarządu.
- Postanowienia statutu, w których mowa jest o Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia i Walnym Zebraniu Członków Oddziału Stowarzyszenia, stosuje się odpowiednio do Walnego Zebrania Delegatów Stowarzyszenia i Walnego Zebrania Delegatów Oddziału.
§ 24
- W Walnym Zebraniu Delegatów Stowarzyszenia biorą udział z głosem decydującym delegaci wybrani przez Walne Zebrania Członków Oddziałów Stowarzyszenia lub Walne Zebrania Delegatów Oddziałów, a w przypadku nie utworzenia Oddziałów- delegaci wybrani przez członków Stowarzyszenia.
- Liczbę delegatów wybieranych przez poszczególne Oddziały i sposób wyboru delegatów ustala Zarząd Stowarzyszenia na dwa miesiące przed końcem kadencji Walnego Zebrania Delegatów Stowarzyszenia. Ustalane liczby delegatów powinny być proporcjonalne do liczby członków zwyczajnych na terenie działania poszczególnych Oddziałów.
- W przypadku nie utworzenia Oddziałów Stowarzyszenia liczbę delegatów z poszczególnych terenów i sposób wyboru delegatów do Walnego Zebrania Delegatów Stowarzyszenia ustala zarząd Stowarzyszenia na dwa miesiące przed końcem kadencji Walnego Zebrania Delegatów Stowarzyszenia. Ustalane liczby delegatów z poszczególnych terenów powinny być proporcjonalne do liczby członków zwyczajnych na terenach zakreślonych przez Zarząd.
- W Walnym Zebraniu Delegatów Oddziału Stowarzyszenia biorą udział z głosem decydującym przedstawiciele wybrani przez Walne Zabranie Oddziału Stowarzyszenia w liczbie określonej przez Zarząd Stowarzyszenia.
§ 25
- Zarząd może powołać oddziały w sytuacji, gdy liczba członków Stowarzyszenia przekroczy 1000 (jeden tysiąc) członków
- Zasięg działania oddziału określa Zarząd Stowarzyszenia.
- Zarząd Stowarzyszenia powołuje oddziały większością głosów w obecności wszystkich członków Zarządu.
§ 26
- Uchwały Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia i Walnego Zebrania Członków Oddziału Stowarzyszenia, poza wyjątkami przewidzianymi w niniejszym statucie, podejmowane są zwykłą większością głosów w obecności co najmniej 1/2 (połowy) członków Stowarzyszenia w pierwszym terminie lub bez względu na ilość obecnych członków w drugim terminie wyznaczonym tego samego dnia.
- W przypadku ustąpienia w czasie trwania kadencji członków władz Stowarzyszenia lub Oddziału Stowarzyszenia ? Zarządu i Komisji Rewizyjnej ? organy uzupełniają skład na zasadzie kooptacji spośród wszystkich członków Stowarzyszenia .Jednakże liczba członków dokooptowanych nie może przekroczyć 1/2 (połowa) liczby członków pochodzących z wyboru. Zatwierdzanie dokooptowanych do władz osób winno nastąpić na najbliższym Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia lub Walnym Zebraniu Członków Oddziału Stowarzyszenia, a w przypadku braku Oddziałów ? przez Zarząd Stowarzyszenia
Walne Zebranie Delegatów Stowarzyszenia
§27
- Najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia.
- Zwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia jest zwoływane przez Zarząd Stowarzyszenia raz do roku.
- Zarząd Stowarzyszenia zwołuje Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia w razie potrzeby na wniosek Komisji Rewizyjnej lub na pisemne żądanie Zarządów Oddziałów reprezentujących co najmniej 1/5 (jedną piątą), albo na wniosek 1/5 ogólnej liczby członków Stowarzyszenia uprawnionych do głosowania.
- Zarząd zwołuje Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku wskazanego w ust. 3. Termin Zebrania musi przypadać w ciągu 30 dni od dnia zwołania.
- Zwyczajne i Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia obraduje tylko nad sprawami, dla których zostało zwołane. Nad sprawami nie objętymi porządkiem obrad głosować można wyłącznie w przypadku 100% obecności członków Stowarzyszenia uprawnionych do udziału w Zebraniu.
- Zarząd ma obowiązek powiadomić uprawnionych do uczestnictwa na łamach czasopisma Polskiego Zrzeszenia Płytkarzy lub pocztą elektroniczną o terminie oraz miejscu obrad Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia, na co najmniej 14 dni przed terminem obrad, a w przypadku Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Delegatów, może dokonać powiadomienia również w inny skuteczny sposób, w terminie umożliwiającym członkom dojazd na obrady.
- Obrady Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia otwiera Prezes Zarządu Stowarzyszenia.
§28
Do kompetencji Walnego Zebrania Delegatów Stowarzyszenia należy:
- wybór i odwołanie oraz zawieszanie członków Zarządu Stowarzyszenia i Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia,
- uchwalanie regulaminu obrad Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia,
- uchwalenie regulaminu działalności Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia,
- rozpatrzenie i uchwalenie preliminarza budżetowego przedłożonego przez Zarząd Stowarzyszenia.
- upoważnianie Zarządu Stowarzyszenia do nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości dla potrzeb Stowarzyszenia.
- ustalania najwyższej kwoty zobowiązań, które może zaciągać Zarząd Stowarzyszenia bez wcześniejszej uchwały Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia.
- rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdania z działalności Zarządu Stowarzyszenia w roku obrachunkowym i sprawozdania z działalności Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia oraz udzielanie Zarządowi Stowarzyszenia absolutorium.
- ustalanie programu działania Stowarzyszenia ? w tym uchwalanie priorytetów działalności Stowarzyszenia na dany okres.
- zmiana Statutu Stowarzyszenia i głównych kierunków działalności Stowarzyszenia.
- rozpatrywanie odwołań w sprawach członkowskich dotyczących nałożenia kar, skreśleń oraz wykluczeń,
- rozpatrywanie odwołań w sprawach dotyczących rozwiązywania Oddziałów,
- nadawanie godności członka honorowego,
- ustalanie wysokości wpisowego i składek członkowskich,
- podejmowanie uchwał w innych sprawach przedłożonych pod obrady Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia przez Zarząd Stowarzyszenia,
- podejmowanie uchwał o przystąpieniu do innych krajowych i zagranicznych organizacji.
- podjecie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku.
Zarząd Stowarzyszenia
§29
- Zarząd Stowarzyszenia jest organem wykonawczym Stowarzyszenia.
- Zarząd Stowarzyszenia składa się z od dwóch do trzech członków wybieranych spośród członków Stowarzyszenia na dziesięcioletnią kadencję przez Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia. Ponowne wybory na członka Zarządu są dopuszczalne.
- Członek Zarządu może być odwołany w trakcie kadencji uchwałą Walnego Zebrania Delegatów Stowarzyszenia podjętą większością 3/4 głosów.
- Członkowie Zarządu wybierają ze swojego grona Prezesa Zarządu.
§ 30
Do kompetencji Zarządu Stowarzyszenia należy:
- kierowanie działalnością Stowarzyszenia,
- wykonywanie uchwał Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia,
- opracowywanie okresowych preliminarzy budżetowych, planów działalności, sprawozdań i wniosków,
- gospodarowanie funduszami i majątkiem Stowarzyszenia,
- reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz,
- zwoływanie Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia,
- wystąpienie do Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia o pozbawienie członkostwa honorowego,
- powoływanie komisji opiniotwórczych koniecznych dla prawidłowego działania Stowarzyszenia,
- podejmowanie uchwał w sprawach członkowskich dotyczących skreśleń i wykluczeń,
- zawieszanie w czynnościach zarządów poszczególnych Oddziałów w razie wyraźnego braku aktywności w wykonywaniu zadań, niezgodności ich działalności z prawem lub statutem Stowarzyszenia,
- podejmowanie uchwał w sprawie posługiwania się symboliką Stowarzyszenia (kto i w jakim zakresie może się nią posługiwać),
- uchwalanie regulaminu działania Zarządu Stowarzyszenia.
- podęcie uchwały o wprowadzeniu odznaki Stowarzyszenia (oraz określeniu jej cech, tj. kształtu, barw, znaków, obrazów itp.),
- powoływanie i rozwiązywanie oddziałów Stowarzyszenia,
- określanie zasięgu działania oddziałów Stowarzyszenia,
- podejmowanie uchwał w sprawach nie zastrzeżonych do kompetencji innych władz Stowarzyszenia.
§ 31
Posiedzenia Zarządu Stowarzyszenia odbywają się zgodnie z regulaminem Zarządu Stowarzyszenia, w miarę potrzeb. Posiedzenia zwołuje Prezes lub Wiceprezes, podając porządek dzienny. Posiedzenia Zarządu są protokołowane.
§ 32
- Decyzje Zarządu Stowarzyszenia zapadają w formie uchwał zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu Zarządu, chyba że postanowienia niniejszego statutu stanowią inaczej.
- W przypadku równej liczby głosów ?za? i ?przeciw? decydujący jest głos prezesa Zarządu.
§ 33
- Oświadczenia woli składane w imieniu Zarządu Stowarzyszenia wymagają formy pisemnej.
- Oświadczenia woli:
- skutkujące nabyciem prawa lub powstaniem zobowiązania o wartości nie przekraczającej kwoty 50.000 zł (pięćdziesiąt tysięcy złotych) podpisuje Prezes Zarządu,
- skutkujące nabyciem prawa lub powstaniem zobowiązania o wartości przekraczającej kwotę 50.000 zł (pięćdziesiąt tysięcy złotych) podpisuje Prezes i jeden z członków zarządu.
- Zarząd Stowarzyszenia jest upoważniony do udzielania pełnomocnictw do składania oświadczeń woli osobom nie będącym członkami Zarządu.
Komisja Rewizyjna Stowarzyszenia
§ 34
- Komisja Rewizyjna Stowarzyszenia składa się z trzech członków wybieranych spośród członków stowarzyszenia.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia są wybierani na pięcioletnia kadencję.
- Komisja Rewizyjna Stowarzyszenia wybiera spośród siebie Przewodniczącego, który ma prawo uczestniczenia w posiedzeniach Zarządu Stowarzyszenia z głosem doradczym.
§ 35
Do Kompetencji Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia należy:
- przeprowadzanie przynajmniej raz w roku kontroli całokształtu działalności Stowarzyszenia,
- składanie na Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia sprawozdań z wyników kontroli z wnioskiem o udzielenie lub odmowę udzielenia absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia,
- występowanie do Zarządu Stowarzyszenia o zwołanie Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia,
- w przypadku nie zwołania przez Zarząd Stowarzyszenia w terminach określonych w statucie Nadzwyczajnego lub Zwyczajnego Zebrania Członków Stowarzyszenia ? obowiązek zwołania tegoż Zebrania ciąży na Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia w ciągu następnych 30 dni od upływu terminu, w jakim Zebranie powinno zostać zwołane.
- przeprowadzania innych działań kontrolno-sprawdzających zleconych przez Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia, wnioskowanych przez Zarząd Stowarzyszenia lub podejmowanych z własnej inicjatywy,
- nadzorowanie działalności komisji rewizyjnych oddziałów.
§36
Szczegółowy zakres działalności komisji rewizyjnych poszczególnych oddziałów Stowarzyszenia określa regulamin uchwalony przez Komisję Rewizyjną Stowarzyszenia. |